Hogyan böjtölj? Hogyan ne böjtölj?
2024.02.14-én, hamvazószerdán elkezdődött a Nagyböjt 40 napja, amely egészen Húsvét vasárnapig tart (úgy jön ki a matek, hogy a vasárnapi napok nem számítanak böjti napnak). A böjt szinte az összes vallásban megtalálható, mert szerintük a mértékletesség gyakorlásával nemcsak a test, hanem a lélek és a szellem is megtisztul.
Kik mondják, hogy böjtölj?
Nemcsak Jézus böjtölt negyven napon keresztül a pusztában, az iszlám vallás legfőbb prófétája, Mohamed pedig ekképpen fogalmaz: „Ajánlatos böjtölnötök, hogy megtanuljátok védeni magatokat a gonosz ellen.”
Buddha is rendszeresen böjtölt, s tapasztalta is jótékony hatásait. „Ha eltűnik minden húsom, a lélek világosabb lesz, a szellem ébersége pedig egyre erősebb.”
Ezenkívül a nagy reformátorok, Luther Márton, Kálvin János és John Knox is rendszeresen böjtöltek.
Az ókor nagy bölcsei is felhívják a figyelmet a böjt fontosságára. A filozófus Platón a nagyobb fizikai és szellemi teljesítményért böjtölt. A kor egyik legnagyobb görög orvosa, Hippokratész pedig egyszerűen és tisztán fogalmazza meg a böjt lényegét: „Ami sok, megárt.” *
Miért böjtölj?
Sokan úgy tekintenek erre az időszakra, mint egy lehetőség, hogy a vallásból vagy hagyományból tartott böjtöt összekössék egyfajta méregtelenítő kúrával, fogyókúrával. Így összekötik a "kellemest" a hasznossal...
Valóban, van egészségügyi előnye annak, ha valaki időszakosan megtartóztatja magát, ugyanis ha túl sokat eszel, előfordulhat, hogy annyira leterheled a szervezeted, hogy betegnek és fáradtabbnak érzed magad, ráadásul enyhe éhség állapotában a tested gyorsabb és éberebb.
Ha súlyfelesleggel rendelkezel, a böjt vagy diéta áldásos hatását nagyon hamar elkezded érezni:
- javul a vércukor szint,
- normalizálódik a koleszterin szint,
- csökken a vérnyomás,
- csökken a szívbetegségek kockázata,
- javul az erek állapota.
Hogyan NE böjtölj?
Egy dologra nagyon kell figyelni: a (vallási) böjt csak addig jó, amíg időszakos. Ha a különböző divatos fogyókúrákat, méregtelenítő kúrákat választod, melyek általában egyoldalúak, előfordulhat, hogy több bajt okozol, mint amennyit segítesz az állapotodon: az így elért fogyás szinte sosem tartós, sőt, kialakulhat az ún. jojo-hatás, és még akár nagyobb túlsúly lehet a vége, mint amennyit lefogytál!
Ráadásul a helytelen, rosszul beállított diéta konkrét károkat is okoz szervezetedben:
- fáradékonyságot,
- izomszövetek gyengülését, --> elfogyhatod a nehezen felépített izmaidat!!!!
- szívpanaszokat,
- hormonális zavarokat (pl. menzesz felborulása, pl. idióta fogyasztás sportolók esetében egészségkárosodáshoz is vezethet... sajnos láttunk már ilyet!),
- bőr-, haj- és körömproblémákat (sajnos láttam, ahogy sportolónőnek kihullott a haja a bután kiválasztott egyoldalú étkezés miatt)
És a tartósan egyoldalú táplálkozás szélsőséges esetben még halált is okozhat. :( Emlékezzünk csak Zhana Samsonova, a népszerű vegán influenszer esetére!
Hogyan böjtölj?
Ha kitűzted a célodat, igyekezz lehetőség szerint bevonni táplálkozási szakembert is(!). Dietetikussal összeállított diéta ugyanis figyelembe veszi a te egyéni szükségleteidet, személyre szabott, Neked megfelelő étrendet kapsz. --> pl. ha sportolsz, több kalóriára van szükséged, mint amikor nem csinálsz semmit!
Legyél türelmes! A tartós eredményt csak lassan lehet elérni! A táplálkozási szakemberek heti 0,5 és 1 kg közötti fogyást tartanak ideálisnak, amivel mi magunk is egyetértünk. Ennél gyorsabb ütemű súlycsökkenés megterhelő lehet a szervezet számára.
Legyél körültekintő! Pl. lehet, hogy zsírszegényebb diétát választasz magadnak, ugyanakkor ne feledkezz meg arról, hogy a számos vitamin zsírban oldódik. Fontos legalább annyi zsírt bevinned, hogy ezek a diéta ideje alatt is hasznosulhassanak szervezetedben! Ne felejtsd el a fehérje+ szénhidrát+zsír kombót, és ezek megfelelő arányát!
Mi mit javaslunk?
A fogyókúra voltaképpen azért veszélyes, mert ha abbahagyod, azonnal elindulhat a visszahízás - viszont nem lehet egész életen át diétázni, vagy legalábbis nem érdemes... Az ételtől való félelem depresszióhoz, személyiségtorzuláshoz vezethet!
Inkább célszerű kialakítani egészséges evési szokásokat, amik hosszútávon is fenntarthatók!
Minden apró lépés számít! Már az is, ha eggyel kevesebb cukrot teszel a kávédba. Vagy ha lecseréled a délutáni nasit egy marék olajos magvakból álló válogatásra. Vagy, ha az esti édességevést átteszed délutánra....
Ezeket a kis lépéseket képes leszel folyamatosan megtenni, és hidd el, minden lépés az egésszégedhez vezet. Főleg, ha összekötöd mozgással!
Mi pár lépésben tudunk segíteni, pl. itt megtalálsz 5 egészséges receptet, melyet könnyen elkészíthetsz.
De számos táplálékkiegészítőt is találsz nálunk, melyek jótékony hatásukkal segítik elő fogyásodat.
Azt pedig már egészen biztosan tudod, hogy mozgással kapcsolatban is számíthatsz ránk offline és online edzések tekintetében! :)
*Forrás: Lonkay Márta - greendex.hu Nem csak kenyérrel él az ember! – Kezdődik a böjt időszaka - Greendex