EZÉRT AJÁNLJUK:
AZ ORVOSI PEMETEFŰ EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei az orvosi pemetefű herbára általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségügyi hatásait. ⇒ További részletek
A LÉGUTAK TISZTÁN TARTÁSÁT, VALAMINT A SZÁJ ÉS A TOROK NYÁLKAHÁRTYÁJÁNAK EGÉSZSÉGÉT TÁMOGATÓ HATÁSA*
-
Az orvosi pemetefű tüdőtisztító, köptető hatását a kutatások szerint annak köszönheti, hogy stimulálja a tüdőhörgők nyálkahártyájának kiválasztását. Ezzel hígítja a tüdőben képződő nyákot, amely így könnyebben távozik a tüdőből. A hatásért a növényben nagy mennyiségben jelen lévő marrubiin nevű hatóanyag, valamint a növény illóolaj-komponensei felelősek (Wiesner és munkatársai)
-
Szardínia északi részén végzett etnofarmakobotanikai vizsgálatok megerősítették az orvosi pemetefű alkalmazását az asztma megelőzésében és kezelésében. Az asztmás rohamok megelőzésére reggel éhgyomorra adták a pemetefűből készült teát a vizsgálatban részt vevő öt személynek. A folyamatosan értékelt eredmények megerősítették általános egészségi állapotuk javulását. A kutatók szerint a hatás a pemetefű flavonoidjainak köszönhető. Arra a következtetésre jutottak, hogy a flavonoidok az anafilaxiás, tehát gyulladásserkentő anyagok felszabadulásának gátlásával hatnak, emellett ellazítják a hörgők simaizomzatát. (Ballero és munkatársai)
-
A pemetefű légutak egészségét támogató hatását támasztja alá a kísérletesen megfigyelt:
- görcsoldó, (Schlemper és mtsai)
- gyulladáscsökkentő, (Sahpaz és mtsai, Stulzer és mtsai)
- fájdalomcsillapító, (Jesus és mtsai, de Souza és mtsai)
- antibakteriális, (Robles-Zepeda és mtsai, Zarai és mtsai)
- antioxidáns hatása. (Berrougui és mtsai, Firuzi és mtsai, Perez-Cruz és mtsai)
2-3. AZ ÉTKEZÉS UTÁNI JÓ KÖZÉRZETET, A PUFFADÁST ÉS TELTSÉGÉRZETET CSÖKKENTŐ, VALAMINT A MÁJMŰKÖDÉST TÁMOGATÓ HATÁSA*
-
Emésztésjavító, puffadáscsökkentő hatása keserűanyag-tartalmával függ össze. A keserű ízérzés a szájnyálkahátya ízérző receptoraiból induló, a bolygóideg által közvetített reflexszel fokozza az emésztőnedvek, főképp az epe és a hasnyál elválasztását, így azok nagyobb mennyiségben állnak rendelkezésre egy kiadós étkezés alkalmával. A jobb emésztés hatására kevesebb gáz képződik a bélrendszerben, csökken a teltségérzet, amely jobb közérzetet biztosít az étkezés után. (Wiesner és munkatársai)
-
Az étkezés utáni jó közérzet elérését segíti a pemetefű bélrendszeri görcsoldó hatása is. (De Jesus és mtsai, Schlemper és mtsai)
Az epefolyadék rendszeres kiválasztása nemcsak a jó emésztéshez járul hozzá, de segíti a máj egészséges működését is. A máj ugyanis az epefolyadékon keresztül választja ki a vízben rosszul oldódó anyagokat (mérgeket, gyógyszer bomlástermékeket, hormon-végtermékeket stb.). Epepangás (kolesztázis) esetén ez az elfolyási folyamat valahol megakad a máj és a patkóbél között, ezáltal pedig az epefolyadékkal nem tudnak kiürülni a szervezetből a méreganyagok. Ez hosszú távon az epeutak fokozatos pusztuláshoz, majd a máj visszafordíthatatlan károsodásához vezet. (Santiago és mtsai)
4. AZ EGÉSZSÉGES VÉRCUKORSZINT FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
- Az orvosi pemetefű több állatkísérletben is jelentősen csökkentette a vércukorszintet, egyes esetekben akár több mint 60 százalékkal. (Román Ramos és mtsai.)
- A vércukorszintre gyakorolt hatását embereken is megvizsgálták. A mexikói kutatásban olyan önkéntesek vettek részt, akiknek 2-es típusú cukorbetegségük volt, de gyógyszeres kezelésre nem reagáltak jól. Ők 21 napon keresztül naponta háromszor fogyasztották az orvosi pemetefüvet teaként. A kísérlet végén a vércukorszintjük 0,64%-kal csökkent. Nagyobb mértékben javultak egyéb vérparamétereik: a vérzsírszintjük 6, míg a koleszterinszintjük 4%-kal lett alacsonyabb a korábbi értékekhez képest. (Herrera-Arellano és mtsai.)
5. AZ ÉRFALAK EGÉSZSÉGÉT ÉS NORMÁL VÉRNYOMÁS FENNTARTÁSÁT TÁMOGATÓ HATÁSA
- Az orvosi pemetefű vérnyomáscsökkentő hatását állatkísérletekben igazolták. Ezekben a pemetefű 4-5 nap alatt mérsékelte a vérnyomást, amely alacsonyabb értéke a fogyasztása után is tartósan megmaradt. Normál vérnyomás esetén a csökkentő hatás nem jelentkezett (Bardai és mtsai 1., 2.)
- Egyes kutatások szerint a pemetefű vérnyomáscsökkentő hatása embereknél kevésbé jelentős, mivel ez csak akkor érhető el, ha a szokásos terápiás adagnál nagyobb mennyiségben fogyasztják. (Wiesner és munkatársai)
- Az orvosi pemetefű vérnyomásra gyakorolt hatásában fontos szerepet játszik flavonoidtartalma, amely az érfalak egészségét is támogatja. A flavonoidok csökkentik a vér sűrűségét, elősegítik a periferiális és az agyi erekben a véráramlást, ezen kívül antioxidáns hatással is rendelkeznek. (Rees és mtsai.)
ORVOSI PEMETEFŰ A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
- A pemetefüvet a népgyógyászatban légzőszervi megbetegedésekre, köhögés elleni szerként, aranyérre, asztmára, krónikus hasmenésre, általános gyengeség esetén, mentsruáció megindítására, rendszertelen szívműködés szabályozására alkalmazzák.
FIGYELMEZTETÉSEK, ELLENJAVALLATOK
- Az orvosi pemetefű fogyasztása nem helyettesíti a változatos és kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- Epeúti elzáródás vagy gyulladás esetén, továbbá reflux vagy emésztőrendszeri fekély esetén fogyasztása ellenjavallt!
- Terhesség alatt és 18 éven aluliaknak fogyasztása nem ajánlott!
- Gyermekek elől elzárva tartandó!