Miért őszülsz? Hogy harcolhatsz ellene?
Nincs ezen mit szépíteni, előbb-utóbb mindenki elkezd őszülni. Nyilván az a célunk, hogy minél utóbb kezdődjön el ez a folyamat…. de vajon lehet ezt befolyásolni? Utánajártunk!
Egyáltalán miért őszülünk?
Alapvetően kétfajta festékanyag felelős hajunk színéért: az EUMELANIN és a PHEOMELANIN (és akkor a hajfestékekről még nem is beszéltünk… ???? ). Ezeket pigmentsejtek termelik. A pheomelanin vörös színért felel, az eumelanin fekete és barna árnyalatra festi a hajszálakat – ezek különböző arányban vegyülnek a haj szerkezetében lévő keratin mellé.
Ha a haj színéért felelős melanin termelése csökkenni kezd, megjelennek az első ősz hajszálak. Ugyanis a melanin termelés csökkenése, később pedig leállása után növő hajszálak már szürkén vagy fehéren fognak megjelenni.
Tehát a közhiedelemmel ellentétben nem őszülni kezdenek a hajszálak, hanem már eleve őszen jelennek meg, mivel az új szőrtüszők pigment nélküli hajat termelnek.
Sajnos ezt nem lehet megkerülni, viszont azt tudod befolyásolni, hogy milyen gyorsan zajlik le!
Mikor kezdünk őszülni és mi az a korai őszülés?
Ez persze sok mindentől függ, de általában a 30-as éveink közepén, vége felé kezdődik el ez a folyamat. Ha valaki a 20-as éveiben kezd őszülni, az már korai őszülésnek számít.
Ha sötétbarna, fekete hajkoronád van, jobban feltűnik egy-egy (10-20) ősz hajszál.
Korai őszüléshez vezethet:
- ha kevés fehérjét viszel be,
- ha vashiányos állapot alakul ki,
- a B12 vitamin vagy folsav alacsony szintje,
- az ülő munka és rendszertelen étkezés,
- a dohányzás – hiszen ez a bőr mellett a hajhagymákra is káros hatással van,
- enzimhiány: ha a kataláz enzim mennyisége hirtelen lecsökken.
Ezek mellett a túl sok stressz szintén felgyorsíthatja az őszülést, ráadásul a hajhullást is!
A pontos okokat még kutatják, de az valószínűsíthető, hogy a gének is szerepet játszanak ebben.
Okozhatja akár a pajzsmirigy alulműködés (már megint a hormonok…), viszont ha ennek egyéb tüneteit is tapasztalod, érdemes orvoshoz fordulnod.
Szélsőséges esetben autoimmun betegség és vitiligo is felelős lehet, de ezt már csak a rend kedvéért soroltuk ide, ezek már tényleg komolyabb dolgok, és ha erre gyanakszol, mindenképpen fordulj orvoshoz.
Mit tehetsz az őszülés lassításáért?
Mindenesetre érdemes kinyomoznod, mi lehet ezek közül igaz rád, mert ahhoz, hogy felvehesd a kesztyűt az őszüléssel szemben, tudnod kell, mi okozza!
Ha genetikai tényezők, akkor sajnos nincs mit tenni, ezt örökölted sajnos, de ha betegségnek vagy életmódnak köszönhetőek az ősz hajszálak, akkor a kezeléssel hajad újra a régi színében ragyoghat!
Ez is csak egy plusz ok, ami miatt érdemes az egészségesebb életmód felé kacsintgatnod: vitaminpótlás mellett sokat segít, ha kerülöd a stresszt, a dohányzást, és megfelelő tápanyag-tartalmú ételeket eszel – méghozzá rendszeresen, és még arra is ügyelsz, hogy eleget mozogj. Amikor főzni kezdesz, érdemes lehet az antioxisánsokban gazdag alapanyagokhoz nyúlnod, ilyenek a halak, olívaolaj, friss gyümölcsök és zöldségek. Az üdítőt pedig felválthatod zöld teával.
Egyes kutatások szerint a rézben és cinkben gazdag ételek is segítenek: pl. a lencse, a mandula, a marhamáj, az étcsokoládé és a spárga.
Sokak számára ismeretlen ok lehet a kataláz enzim csökkenése, pedig ezt is összefüggésbe hozták a kutatók az őszüléssel: ez az enzim felelős azért, hogy a hajunkban található hidrogén-peroxidot lebontsa, így az nem fehéríti hajunkat. De ha nincs elegendő a kataláz enzimből, akkor őszülni kezdünk.
Szerencsére ezt is tudod pótolni, és ha beveted az őszülés elleni harcban, nagy eséllyel látványos lesz a változás! Ráadásul antioxidánsként egész szervezetedre kifejti áldásos hatását, szóval ajánlott kipróbálni egy kúrát.
Visszafordítható az őszülés?
Ha az őszülést a géneknek köszönheted, vagy autoimmun betegség miatt alakult ki, netán egyszerűen csak abban az életkorban vagy, amikor ez már várható volt, akkor már nem tudod visszafordítani a folyamatot.
De ha a helytelen életmód felelős érte, akkor életmódváltással nagyon is sokat javíthatsz hajad színén! Elsősorban belülről tudod táplálni, tehát a fent említett vitaminokkal és ásványi anyagokkal, viszont ne feledd a hajpakolások jelentőségét sem – ezek az egész hajadnak sokat segítenek. Ráadásul az ősz hajszálak vékonyabbak, szárazabbak, törékenyebbek és durvábbak, mint még életteli, színes társaik, ezért különösen meghálálják a fokozott törődést.
Megőszülhetsz egy éjszaka alatt?
Számos szólás-mondás, szállóige köthető az őszülés lelki eredetéhez. Természetesen hosszútávon igenis a stressz rovására (is) írható az őszülés folyamata. De az, hogy valaki hirtelen megőszül, csak valami nagyon nagy, váratlan trauma hatására fordulhat elő. Mi is ismerünk, tapasztaltunk már ilyet, tényleg előfordul - szerencsére azért ez igazán ritka.
Itt az összefüggést még kutatják, de valószínűsíthető, hogy az áll a háttérben, hogy a stressz jelentős B-vitamint von el a szervezettől. És mint ahogy már írtuk, a B-vitamin hiánya okozhat őszülést… Ráadásul a szorongás hatására a fejbőr vérellátása is csökken, ez állhat a hajhullás mögött.
Igazából szervezeted egészének segítség, ha relaxációs technikákkal, különböző gyakorlatokkal (esetleg mozgással) teszel azért, hogy stresszszintedet megfelelően kezeld.
Hogyan kezeld ősz hajad?
Előbb-utóbb tehát mindenkit utolér az őszülés problémaköre. Persze vannak, akik erre nem problémaként tekintenek és büszkén viselik színesedő-szürkésbe hajló hajkoronájukat!
Akik mégis küzdenek az idő fogaskerekeivel, azok ma már számos hajfesték közül választhatnak, hogy eltakarják az ősz hajszálakat. Persze ha biztosra akarsz menni, fordulj fodrászodhoz, vélhetően ő olyan trükköket is ismer, amiket Te nem. Amikor az őszülés mértéke már jelentős, még nehezebb dolgod van, ha otthon próbálkozol, hiszen máshogy reagálnak az ősz hajszálak a hajfestésre, mint színes társai.
Minden mindennel összefügg, így nemcsak hajadnak és bőrödnek segítenek a fenti tanácsok, hanem voltaképpen az egész szervezeted meghálálja, ha egészséges életmódot alakítasz ki és ügyelsz a megfelelő tápanyagok, vitaminok, enzimek bevitelére!
Termékajánlás:
A Catalase Caps napi adagonként (2 kapszula) 100 mg Kataláz enzimet tartalmaz, amely manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend az idősebb korosztály körében.
100% kataláz enzimet tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula.
Kiszerelés: 60 kapszula
|