Az ősz ajándéka a csipkebogyó
Csipke, csitkenye, hecsedli: ezek mind a csipkebogyó, pontosabban a vadrózsa (Rosa canina) gyógyhatású áltermésének népies nevei.
A termést kedvező élettani hatásai miatt az emberiség régóta használja gyógynövényként, és élelmiszerek alapanyagaként is.
Maga a növény néhány méter magas, tüskés cserje, amit jól ismerhetünk kirándulásainkról.
A termést érett, kemény állapotában célszerű begyűjteni, és a legjobb, ha frissen kiszárítjuk. Készíthető belőle tea, szörp, lekvár, mártás, sőt leves is. Sosem szabad forró vízben áztatni, mert a melegtől elveszíti C-vitamin-tartalmát. Márpedig ez a legnagyobb értéke, a csipkebogyó ugyanis az egyik legjobb C-vitamin-forrás. Ezenkívül található benne B-vitamin, flavonoidok, karotinoidok, savak és pektin is. - Forrás: Béres Egészség
Tudtad-e?
Továbbá csipkebogyóból liszt is készíthető, amely ínséges időkben szükségeledelként szolgált, háborús körülmények között sokan házilag is kenyeret vagy pogácsát sütöttek belőle. Jelenleg a csipkebogyóliszt a reformkonyha egyik népszerű alapanyaga, fehérjét, szénhidrátokat, rostanyagokat és csekély mértékben sót is tartalmaz.
Van-e bármilyen termékünk csipkebogyóból?
Természetesen igen. C vitamin tartalmú termékeink zöme tartalmaz csipkebogyót, de most a Csipkebogyó terméshúst ajánljuk a figyelmedbe, melyből akár teát is készíthetsz:
Egészségtámogató hatásai:
- Magas C-vitamin-tartalma miatt hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez.
- Támogatja az ízületek egészségét, könnyű hajlítását.
- Magas C-vitamin és flavonoid hatóanyagai miatt erős antioxidáns hatással rendelkezik, ezzel védi a szervezetet a káros hatású szabad gyököktől és az oxidatív stressztől.
Népgyógyászatban:
A csipkebogyót ízületi fájdalmak, reuma, megfázás, láz, gyomorgörcsök, gyomorsav-hiány, gyomornyálkahártya-gyulladás, gyomorfekély megelőzésére és kezelésére alkalmazzák.