Vajon mennyi a zöldségek szénhidráttartalma?
Kérdeztétek:
Ha megeszek egy zacskós salátát, amit a boltban kapni, akkor már túl sok a szénhidrát?
Válaszunk:
Ugye ez attól is függ, milyen az összetétele. De pl. jégsaláta büntetlenül fogyasztható. És akkor jársz a legjobban, ha szépen folyamatosan naplózod, hogy miből mennyit eszel. pl. a kukorica, répa már magasabb szénhidráttartalmú. Versenydiéta esetén pedig nem tanács, hanem kötelező az utolsó deka étel naplózása, és számolása.
Na de nézzük, mit kell tudnod a zöldségekről? Valóban a diéta alappillére? Korlátlanul lehet fogyasztani?
Nézzük mit ír a Wikipédia erről?
A zöldség kifejezés konyhatechnikai műszó. ...
A lágy szárú növények bármelyik részét, ami emberi fogyasztásra alkalmas, zöldségnek nevezhetünk, kivéve a gabonaféléket, az olajos magvakat, fűszereket és a konyhai értelemben vett gyümölcsöket. A gombákat is zöldségeknek szokás tekinteni, holott azok teljesen más biológiai kategóriába tartoznak (valamikor a növények közé sorolták őket).
A zöldségek közül némelyiknek a levelét fogyasztjuk (például fejes saláta), másnak a hajtását (spárga), gyökerét (sárgarépa), virágát (brokkoli), gumóját (fokhagyma) vagy éretlen, húsos magvait (zöldborsó, bab). A zöldségfélékhez tartoznak olyan növények is, amelyeknek botanikai értelemben vett termését fogyasztjuk, ilyen az uborka, a tök, az avokádó, a paprika és a paradicsom.
Mivel a „zöldség” nem botanikai kifejezés, nincs ellentmondás abban, hogy egy növényi rész botanikailag gyümölcs, de egyébként zöldségnek tekintjük. Régi könyvekben is találkozhatunk olyan nézetekkel, amelyben a dinnyét zöldségként, a paradicsomot gyümölcsként említik meg. (Termesztési szempontból mindkét növény zöldségféle.)
Erről van itt kérem szó, mielőtt valaki megkövez. Tehát hol a levelét, hol a gyökerét, hol a magvait, vagy a terméseit fogyasszuk, de mindenképp növényi eredetű táplálék.
A zöldségeknél nem kell annyi buktatóval számolni, mint a gyümölcsöknél, a hibázási lehetőség jóval kisebb. A szénhidráttartalmuk többnyire alacsony, vitaminokban, ásványi sókban, élelmi rostokban gazdagok, erősen lúgosító hatásúak, és változatosan elkészíthetők. Szóval semmiképp ne hagyd ki az étrendedből!
Milyen gyorsan szívódnak fel?
A föld felszíne felett termő zöldségek és a hüvelyesek is alacsony glikémiás indexűek, vagyis lassan emelik a vércukorszintet, lassú felszívódásúak, míg a föld alatt termő zöldségek (pl.: burgonya), a finomra őrölt gabonalisztből készült péktermékek és a fehér rizs magas glikémiás indexű. Viszont, ha pürésíted --> a felszívódásuk felgyorsul!
Elkészítési módjai:
- ropogósra párolás --> ezt részesítsd előnyben
- főzés (levesek, főzelékek, stb.)
- sütés
És térjünk a lényegre:
Igen, nagyon fontos a táplálkozásod szempontjából a zöldségfogyasztás! Szénhidráttartalmuk többnyire alacsony, vitaminokban, ásványi sókban, élelmi rostokban gazdagok, erősen lúgosító hatásúak, és változatosan elkészíthetők.
Zöldségek szénhidrát tartalma – 100 grammban
- 2 g - Fejes saláta, Hónapos retek, Jégsaláta, Kovászos uborka, Paraj, Sóska, Spárga, Uborka
- 3 g - Cukkini, Retek, Gomba-csiperke, Savanyú káposzta, Zöldpaprika
- 4 g - Brokkoli, Karfiol, Kelkáposzta
- 5 g - paradicsom, zeller, kelbimbó
- 6 g - Cékla, Fehérrépa, Fejes káposzta, tök, padlizsán
- 7 g - karalábé, zöldbab
- 8 g - sárgarépa, hagyma
- 9 g - paprika
- 14 g - zöldborsó
- 16 g - laska gomba
- 20 g - Burgonya
- 24 g - kukorica
- 53 g - lencse
- 54 g - szárazbab
A lista nem teljes, de iránymutatónak megfelel.
Figyelned kell a következőre is: puffadást okoz a legtöbb embernek a hüvelyesek fogyasztása. Különböző konyhatechnikákkal, pl szódabikarbónás vízben párolással segíteni lehet e nehézségeken. A magas rost tartalom is jelentkezhet erős gázképződéssel, ilyenkor érdemes próbálkozni, hogy melyik zöldségkombináció jobb az emésztés szempontjából. Ez természetesen egyénileg változó, kőbe vésett szabály nincs rá.
De telitalálat egy kis grillezett hús mellé a zöldségek fogyasztása! - Jó étvágyat!
Nem fogyasztasz elegendő gyümölcsöt/zöldséget, ki vagy téve a stressz káros hatásainak?
Ajánljuk a