Nyár, Napsütés, Fényvédők!
Hogyan válasszunk fényvédőt?
Mire ügyeljünk az alkalmazása során?
Mi a teendő, ha már megtörtént a leégés?
Ebben a rovatban összeszedtünk pár kérdést, amire most kiderül, mit is tudnak a fényvédők:
Mitől védenek meg a fényvédők?
A napsugárzás ultraibolya B (UVB) komponensei igazoltan szerepet játszanak a genetikai anyag károsításában és a bőrdaganatok kialakulásában.
Emellett, az ultraibolya A (UVA) sugarak is ártalmasak a sejtstruktúrákra, így elvárt, hogy egy fényvédő készítmény a napsugárzás ultraiolya A és B összetevőivel szemben is védelmet biztosítson.
Mi az a faktorszám?
Miközben a fényvédők (az EU-ajánlásoknak megfelelően) az UVB védelem mellett az UVA-sugárzással szembeni védelmet is biztosítják, a fényvédő termékek csomagolásán feltünhetett faktorszám (sun protection factor = SPF) a napsugárzás UVB-sugárzásával szembeni védelem mértékét számszerűsíti.
Egyszerűen fogalmazva, az SPF azt fejezi ki, hogy hányszor hosszabb ideig lehet bőrpír jelentkezése nélkül a napon tartózkodni fényvédővelbekent állapotban, mint azzal be nem kenten.
Például, ha egy érzékeny bőrű személy 10 perc alatt "leég" fényvédő nélkül, akkor a legmagasabb védelmet kínáló 50 SPF készítmény maximum 500 perces, "leégés-mentes" napon tartózkodást tesz számára lehetővé.
Minél érzékenyebb és világosabb, szeplősebb valakinek a bőre, annál magasabb SPF-értékű fényvédőt kell használnia.
Hogyan védenek a fényvédők?
A fényvédőknek két fő típusa van: kémiai, illetve fizikai elven működők, amelyek a patikákban és drogériákban kaphatók.
A kémiai elven védők(ún. filterek, különféle szabadalmaztatott neveken) az UVA és az UVB fényt nyelik el.
Tehát a védelem alapja az, hogy a filter nyeli el az UV-fényt, nem pedig a bőr.
A fizikai elven működő, jellemzően ásványi alapú (pl.: titán-dioxidos, cink-oxidos) fényvédők apró tükrökként verik vissza az UV-fényt, így az UV-fény nem tud a bőrbe behatolni.
Régen sokan ódzkodtak a fizikai elven működő szerektől, mert azok fehéres színárnyalatot adtak a bőrnek.
Ezt a problémát az összetevők mikronizálásával sikerült kiküszöbölni, így a modern fizikai fényvédők már csupán enye opaleszcenciát kölcsönöznek a bőrnek.
Fizikai elven működő készítmények javasoltak a kisgyermekeknek (2 éves kor alatt), illetve azoknak, akiknek érzékeny bőre, vagy akiknél a kémiai elven működő fényvédők allergiás reakciót váltanak ki.
Mekkora mennyiségű fényvédőt kell használni?
Hiába kellően magas az SPF, ha nem ken belőle magára a napon tartózkodó személy elegendő mennyiséget.
Tudni kell, hogy termékeken feltüntetett SPF abban az esetben érvényes, ha négyzetcentiméterenként 2 mg termék kerül a bőrre.
Ennek megfelelően alkalmanként mintegy 36 gramm fényvédőt kell a test fejtől lábig való bekenéséhez elhasználni, ami bizonyos kiszereléseknél egy negyed flakon mennyiséget jelent.
Ebben az esetben sem tart egész nap a védelem: 8 óra elteltével a megfelelő mennyiségen felvitt 50-es faktorú készítmény SPF-értéke körülbelül 20-ra csökken, és az érték fokozott izzadás, fürdés, törölközés során még kisebb lehet.
Nem éri meg spórolni a fényvédővel, mert fizikai összefüggéssel igazolható, hogy aki egy SPF 50-es fényvédő termékből csak a javasolt mennyiség felét használja (fele vastagságban viszi fel a bőrére), az nem 25-ös SPF-nek megfelelő fényvédelemmel lesz ellátva, hanem csak SPF 7-nek megfelelővel.
Meddig "vízálló" egy fényvédő?
"Vízállónak" azt a fényvédő készítményt szabad nevezni, aminél felvitelt és kétszer 20 perc vízzel való kontaktust követően legalább a fényvédőfaktorának a fele még mérhető.
Lényeges tehát, hogy a kívánt mértékű fényvédelem fenntartása érdekében a termékek többszöri használatára van szükség,- és ez fokozottan érvényes izzadás, úszás, fürdés, törölközés esetén.
Leégett?
Ha már megtörtént a napégés, pirosas a bőr, lényeges, hogy a továbbiakban ne érje napfény az érintett terültetet.
A házi praktikák (tejfölös pakolás, uborkaszeletek stb...)kerülendők.
Enyhébb esetekben a hidratáló, a hámréteg újraképződését serkentő patikai készítmények (krém, gél, hab) használata javasolható, alumínium-acetát-tartarát-borát, dexpantenol, dimetindén vagy ergokalciferol hatóanyagokkal.
Ha a napégés intenzív felhólyagosodással, fájdalommal vagy lázzal jár együtt, orvoshoz kell fordulni.
Forrás: Dr. Harsányi Mária, szakgyógyszerész - Patika Tükör
*****************************************************************
Hamár itt a Nyár és kellemes napozásra vágysz, akkor ez a termék ajánló Neked szól!
Webáruházunkban különféle naptejek, balzsamok, krémek közül válogathatsz!
Élvezd velünk a nyarat, válaszd a Dr.Kelen napkrém termékeinket!
További részletek az alábbi linket megtaláljátok:
https://kakusei-sport.hu/spl/656714/Naptejek-sprayk