Gyógyvizes szabály, amit nem tartanak be a vendégek
Tapasztalatok szerint a fürdővendégek jó ha egy tizede figyel egy fontos szabályra.
De mi is ez a szabály? És miért lenne fontos betartani?
Ha voltál már termálfürdőben, láthattad, hogy nagyon sokan órákon keresztül fürdőznek a kellemes meleg, esetleg bugyogós vízű medencékben. Pedig a gyógyvízi minősítésű medencéknél mindig táblák jelzik az ajánlott időtartamot, ami nem több 20-30 percnél!
Persze ezt ne úgy képzeld el, hogy 20 perc fürdőzés után már mehetsz is haza, holott napijegyet vettél... egy kis pihenőidő után egy nap alatt többször is visszamehetsz a medencébe, csak arra kell ügyelned, hogy egyhuzamban ne tölts ott 20-30 percnél többet. Legjobb, ha figyelemmel vagy a medence közelében elhelyezett táblák kiírására.
De miért is van ez így?
Ha túl sokat áztatod magad a gyógyvízben, előfordulhat, hogy a kellemetlen mellékhatásokkal is szembesülsz. Tapasztalhatsz vérnyomásproblémákat, mivel a meleg víz megterheli a szívet és a keringési rendszert. Szélsőséges esetben ez akár ájuláshoz is vezethet, így mindenképp figyelned kell az első jeleket!
Azok, akik ízületi problémák miatt keresik fel a gyógyvizes medencéket, egy elég kellemetlen mellékhatást érezhetnek: az ún. fürdőfáradtságot. Ez pont azért alakul ki, mert a vízben eltöltött túl sok idő groteszk módon éppen erősíti a kezelni kívánt ízületi fájdalmakat. Sőt, ez akár napokig tartó levertséggel, rossz közérzettel is párosulhat.
Miért fürdőzz mégis?
Ha betartod az időkorlátot, akkor nagyon sokat nyerhetsz a gyógyhatású víz erejével:
- - A víz melegségének enyhe görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása van.
- - Mivel a vízben könnyebb mozogni, hatékonyabban át tudod mozgatni a problémás területet.
- - A víz összetevői is jelentősek: a kénes tartalmú vizek porcerősítő hatásúak, a radonos fürdők pedig természetes gyulladáscsökkentők.
És sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az utolsó előnynek:
- maga a medence környezete, a fák, virágok, a tiszta levegő a vegetatív idegrendszerre vannak jótékony hatással, és nyugtatólag hatnak arra, aki a rohanó világból egy kicsit kiszabadulna.