Lehet, hogy titokban neked is köszvényed van?
A köszvény egy alattomos betegség, ugyanis nem is ott keresed az okokat, ahol megtalálhatnád!
De mi is az a köszvény?
A köszvényes roham akár több napig is eltarthat, ilyenkor az ízület erősen fáj, megduzzad és meleg tapintású, a bőr az érintett területen kivörösödik, és a betegség akár lázzal is járhat. Általában a lábfej ízületeiben érezhetsz fájdalmat, holott nem is ott van a probléma forrása: ha a szervezet húgysav-szintje megemelkedett, a húgysav-kristályok az egyes ízületekben gyulladást okozhatnak.
Azért is alattomos, mert a tünetek alapján könnyen összetéveszthető a reumával, hiszen mindkettő betegség ízületi fájdalommal jár.
Mit tegyek ha ilyen tüneteim vannak?
Nagyon fontos, hogy ilyen esetben időben fordulj orvoshoz, mert a kezeletlen köszvény egyre súlyosabbá válva hosszú távon ízületi károsodáshoz vezet. Sőt, az ízületek közelében lévő, és az azok részét képező csontok, valamint a vese is károsodhat – hosszú távon akár veseelégtelenség is kialakulhat. A köszvény kialakulásakor általában már fennáll olyan veseprobléma, amely a húgysav kiválasztásának zavarával jár, sőt, legtöbbször pont ez okozza magát a köszvényt is. Érdemes tehát komolyan venni!
Egy laborvizsgálattal érdemes ilyenkor leellenőrizni a szervezet húgysav-szintjét, ami könnyen nyomra vezethet.
A húgysav, ha minden rendben van, oldott állapotban található meg vérünkben és a vizelettel együtt ürül. Viszont három esetben megtörténhet a baj:
- ha túl sok húgysavat termel a szervezet,
- ha valamilyen okból nem tudja üríteni,
- ha egyes ízületekben könnyebben kicsapódik.
A kicsapódást több ok is beindíthatja. Ilyen lehet például a stressz, bizonyos ételek fogyasztása, bakteriális és vírusos fertőzések.
Ki lehet köszvényes?
A tapasztalatok szerint férfiaknál gyakrabban fordul elő, mivel nekik már eleve magasabb a húgysav szintjük, de a menopauzát követő időszakban nők is szenvedhetnek tőle. Főleg akkor kell gyanakodni a tünetek jelentkezésekor köszvényre is, ha a családban volt már ilyen betegségre példa – ez ugyanis növelheti a kockázatot!
De életmódod is befolyásolja, hogy érintett leszel-e: a bőséges fehérjebevitel, nagy mennyiségű alkohol fogyasztása, az elhízás, cukorbeteség és az erek elmeszesedése is növeli a köszvény kialakulásának kockázatát
Hogy kezeljem a köszvényem?
Jó hír, hogy a betegség könnyen kezelhető – sőt, a köszvényes rohamok is és a hosszútávú szövődmények is megelőzhetők.
Érdemes tehát időben gyanakodni, háziorvoshoz fordulni és egy laborvizsgálattal minél hamarabb megállapítani vagy éppen kizárni ezt a betegséget, hogy mihamarabb elkezdhesd a kezelést.
A gyógyszeres terápia mellett, azt kiegészítve nagyon sokat segíthet a helyzeten a táplálkozási előírások szigorú betartása!
Mint minden (általános vagy egyéb allergia miatti) diétánál, itt is csak a kezdet nehéz: ha sikerült beépítened a napi rutinodba, és megtanultad, mely ételeket ehetsz, és miket kell kerülnöd, egyre megszokottabb és könnyebb lesz. Ne feledd, az a cél, hogy megelőzhesd a súlyos szövődményeket! Ezért érdemes kitartani, mert hidd el, nincs az az étel, ami miatt megéri a dialízis kockáztatása!
A köszvény kezelésében törekedni kell a purinszegény étrend betartására, a rostos ételek, teljes kiőrlésű gabonák bevitelének fokozására, valamint a fehérjebevitel 0,8g/ testtömeg kg –ra limitálására. A vitaminok – különösen az E-vitamin, szelén – segíti a gyulladás enyhítését.
A diéta összeállítása mindenképp szakember feladata, általánosságban elmondható azonban, hogy többszöri kis adag fogyasztása ajánlott, zsírszegény ételek közül választva.
Emellett pedig elengedhetetlen a sok, napi 2-3 liter folyadék – víz, szénsavmentes ásványvíz, tea, gyümölcslé ivása! Kiváló purinürítők az alkalikus gyógyvizek (pl. Balfi, Parádi, Salvus), valamint a csalántea.
Segítség a harcban: Javallat Csipkebogyó terméshús
A csipkebogyót a népgyógyászatban többek között ízületi fájdalmak, alsó húgyúti és vese rendellenessége, cukorbetegség esetén és súlycsökkentés érdekében alkalmazzák.
A csipkebogyó magas C-vitamin tartalma ahhoz is hozzájárulhat, hogy csökkenjen a köszvény kialakulásának esélye. A kutatók szerint a köszvény kialakulásának esélye közel felére csökkenthető, ha a napi C-vitamin bevitel meghaladja a 250 mg-ot.
És nem győzzük hangsúlyozni --> menj el orvoshoz, hogy felállítsátok a megfelelő stratégiát a kialakult probléma kezelésére!