Miért fontos a jód?
A jód a pajzsmirigyhormonok alkotórésze
azok képződéséhez szükség van erre a nyomelemre. Persze nagy mennyiségekre nem kell gondolni, a jód a testben csak nyomokban fordul elő: a felnőtt szervezet jódtartalma 10-20 miligramm. Ha a jódbevitel elégtelen, vagy a bevitt jód valami miatt nem tud beépülni a szervezetbe, akkor jódhiány és azzal együtt pajzsmirigyműködési zavar lép föl.
Ennek kockázatát növeli, hogy ugyan ezt a mikroelemet a növények föl tudják venni a talajból, de Magyarország területének négyötöde jódszegény. Ez persze nem magyar jelenség, a jódhiány az egész világot érinti. Ezt a problémát jódozott konyhasó használatával orvosolhatjuk, illetve azzal, ha rendszeresen fogyasztunk olyan ételeket, amelyek nagyobb menyiségben tartalmaznak jódot. Ilyen például a lazac, a tengeri alga, a paradió, a kókuszolaj, a tojás.
Érdemes tudni, hogy vannak gyógyszerek - például egyes szívgyógyszerek és pszichiátriai készítmények -, amellyek gátolják a jód felszívódását szervezetben, így ilyen esetben - orvossal, gyógyszerésszel egyeztetve - különösen figyelni kell a jód pótlásra. Mivel e nyomelem anyagcseréjéhez szelénre is szükség van, annak hiánya is okozhat pajzmirigyproblémát.
Forrás: Nők Lapja - Egészség különszám
Tárazz be jódból és szelénből még ma!