EZÉRT AJÁNLJUK:
A VALERIÁNA (MACSKAGYÖKÉR) EGÉSZSÉGÜGYI HATÁSAIT ALÁTÁMASZTÓ TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉKOK
A bemutatott tudományos vizsgálatok eredményei a valeriána gyökerére általánosan vagy a hivatkozásokban szereplő készítményre vonatkoznak. Bemutatásuk célja, hogy alátámasszák a termékünkben lévő gyógynövény egészségügyi hatásait. ⇒ További részletek
1-2. A PIHENTETŐ ALVÁST ELŐSEGÍTŐ ÉS A NYUGODT, RELAXÁLT LELKI ÁLLAPOT ELÉRÉSÉT TÁMOGATÓ HATÁSA
- A tudományos kutatások szerint a valeriána több hatóanyaga is hozzájárul nyugtató, altató hatásához. A valeriána sokat kutatott gyógynövény, amelynek a hatásosságát állat- és emberkísérletekben is meggyőzően bizonyították. (Dr. Csupor Dezső kutatása).
- A valeriána altató hatását legalább 10 különböző kivonatokkal végzett klinikai vizsgálat támasztja alá. Ilyen volt például az a kutatás is, amelyben 121 fő vett részt. A csoportot két részre osztották, az egyik felük valeriána-kivonatot kapott, a másik pedig hatóanyagmentes készítményt. Így biztosították, hogy az eredmények ne a placebohatásnak legyenek köszönhetők. A résztvevők a kapszulákat egy órával lefekvés előtt vették be. A kutatók megállapították, hogy valamennyi vizsgált paraméter esetében a valeriána gyökér sokkal hatásosabb volt a placebónál. Azt is kimutatták, hogy a hatás fokozatosan alakul ki, a teljes hatás eléréséhez legalább egy hónapon keresztül kellett szedni a valeriánakivonatot. (Dr. Vorbach és munkatársai kutatása)
- A valeriánakivonat hatását összehasonlították a szintén nyugtató hatású szintetikus oxazepámmal is. A 28 napig tartó kutatásban olyan idősebb női betegeken vettek részt, akik több mint egy éve álmatlanságtól szenvedtek. A kutatás igazolta, hogy a valeriána hatása megegyezik az oxazepáméval, ugyanakkor a valeriánát szedő betegek kevesebb mellékhatásról számoltak be. (Dr. Dorn és munkatársai kutatása).
- A valeriána gyökér kivonatának szorongásoldó hatását is több klinikai vizsgálat igazolja. A kivonatokból naponta 2-3 alkalommal kellett bevenni ahhoz, hogy a hatás kialakuljon. (Dr. Delsignore és munkatársai kutatása)
- Amikor a valeriánakivonatot orbáncfű-kivonattal kombinálták, a nyugtató hatás erőteljesebb volt, mint a szintetikus diazepám esetében (Dr. Panijel kutatása)
- A valeriána gyökér hatásosnak bizonyult a menopauzás tünetek enyhítésében is. Az egyik vizsgálatban a 8 héten át tartó kezelés 47%-kal csökkentette a hőhullámok súlyosságát és 39%-kal a gyakoriságát menopauzán átesett nőknél (Dr. Mirabi és munkatársa kutatása). Egy másik vizsgálatban, amely szintén két hónapig tartott, a kivonat napi kétszeri szedésével 80%-al csökkent a hőhullámok súlyossága és 49%-kal a gyakoriságuk a korábbi állapothoz képest. (Dr. Jenabi és munkatársai kutatása)
VALERIÁNA A NÉPGYÓGYÁSZATBAN
- A népgyógyászatban több ezer éve igazoltan alkalmazzák. Jelenleg a következő területeken használják a világban egészségügyi célokra: álmatlanság, alvászavarok, depresszió, hangulatingadozások, figyelemhiányos hiperaktivitási rendellenességek (ADHD), krónikus fáradtság, izom és ízületi fájdalmak, ingerlékenység, fejfájás, migrén, gyomorpanaszok, menstruációs görcsök, premenstruációs szindróma, menopauzával kapcsolatos tünetek. (TRC - Natural Medicines)
FIGYELMEZTETÉSEK, ELLENJAVALLATOK
- A valeriána gyökér fogyasztása nem helyettesíti a változatos és kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.
- Fokozhatja más központi idegrendszere ható anyagok (alkohol, gyógyszerek) hatását.
- Gépjárművezetéskor fogyasztása fokozott elővigyázatosságot igényel.
- 12 év alatt fogyasztása nem javasolt!
- Gyermekek elől elzárva tartandó!